Partnerstwo w ramach Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce
Centrum Integracji Społecznej to instytucja realizująca specjalistyczny program pracy z osobami wykluczonymi społecznie lub zagrożonymi wykluczeniem, w określonym czasie.
MisjÄ… Centrum Integracji SpoÅ‚ecznej jest aktywizacja spoÅ‚eczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem spoÅ‚ecznym oraz dziaÅ‚ania dÅ‚ugofalowe majÄ…ce wpÅ‚yw na postawÄ™ czÅ‚owieka i jego sposób funkcjonowania w Å›rodowisku. Naszym zadaniem jest odbudowywanie i podtrzymywanie u osób wykluczonych spoÅ‚ecznie, zdolnoÅ›ci do samodzielnego i efektywnego peÅ‚nienia ról spoÅ‚ecznych a także samodzielnego poruszania siÄ™ po rynku pracy, prowadzÄ…cego do zatrudnienia w różnych formach: u pracodawcy, samozatrudnienia (praca na wÅ‚asny rachunek lub w spóÅ‚dzielni socjalnej).
Celem gÅ‚ównym projektu jest zwiÄ™kszenie aktywnoÅ›ci spoÅ‚eczno-zawodowej oraz szans na zatrudnienie 90 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem spoÅ‚ecznym (54 kobiety, 36 mężczyzn), w tym 10 osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami zamieszkujÄ…cych teren powiatu Miasta Ostrołęka i powiatu ostrołęckiego poprzez utworzenie i funkcjonowanie 30 nowych miejsc reintegracji spoÅ‚ecznej i zawodowej w Centrum Integracji SpoÅ‚ecznej w Ostrołęce w okresie 01.03.2021 r. - 30.04.2023 r.
Udział Projekcie jest dobrowolny i bezpłatny
Kto może zostać uczestnikiem
Uczestnikiem Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce może zostać osoba:
1) bierna zawodowo – osoba, która w danej chwili nie tworzy zasobów siÅ‚y roboczej (tzn. nie pracuje i nie jest bezrobotna i nie poszukuje pracy).
2) bezrobotna w szczególnej sytuacji na rynku pracy w tym:
- długotrwale bezrobotna,- bez kwalifikacji zawodowych,
- z niepełnosprawnością.
3) wielokrotnie wykluczona społecznie w tym:
- bezdomna,
- uzależniona od alkoholu, narkotyków lub innych Å›rodków odurzajÄ…cych,
- chora psychicznie, w rozumieniu przepisów o ochronie zdrowia psychicznego,
- zwolniona z zakładu karnego,
4) uchodźca realizujÄ…cy indywidualny program integracji, w rozumieniu przepisów o pomocy spoÅ‚ecznej
5) niepeÅ‚nosprawna, która podlega wykluczeniu spoÅ‚ecznemu i ze wzglÄ™du na swojÄ… sytuacjÄ™ życiowÄ… nie jest w stanie wÅ‚asnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajduje siÄ™ w sytuacji powodujÄ…cej ubóstwo oraz uniemożliwiajÄ…cej lub ograniczajÄ…cej uczestnictwo w życiu zawodowym, spoÅ‚ecznym i rodzinnym.
Rodzaje wsparcia
Centrum Integracji SpoÅ‚ecznej w Ostrołęce dziaÅ‚a w strukturze SpóÅ‚dzielni Socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność” w dni robocze, od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku, w godz. 7:00-15:00.
Dla każdego uczestnika zakwalifikowanego do projektu przeprowadzona zostanie indywidualna diagnoza sytuacji problemowej, zasobów, potencjaÅ‚u, predyspozycji, potrzeb przez pracownika socjalnego przy wspóÅ‚pracy z psychologiem i doradcÄ… zawodowym oraz opracowany zostanie Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego a wsparcie odbywać siÄ™ bÄ™dzie na podstawie indywidualnej Å›cieżki reintegracji i umowy na wzór kontraktu socjalnego.
Każdy uczestnik projektu zostanie objÄ™ty programem reintegracji spoÅ‚ecznej – dziaÅ‚aniami, w tym również o charakterze samopomocowym, majÄ…cymi na celu odbudowanie i podtrzymanie u osoby uczestniczÄ…cej w zajÄ™ciach w projekcie, umiejÄ™tnoÅ›ci uczestniczenia w życiu spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej i peÅ‚nienia ról spoÅ‚ecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu. DziaÅ‚ania te realizowane bÄ™dÄ… przez psychologa i pracownika socjalnego.
W ramach programu reintegracji zawodowej, będącej zestawem działań mających na celu odbudowanie i podtrzymanie u osoby uczestniczącej w zajęciach w centrum integracji społecznej zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy uczestnik projektu zostanie zakwalifikowany do udziału w warsztatach jednej z trzech grup zawodowych:
1) remontowo-budowlanej i brukarskiej,
2) krawiecko-szwalniczej,
3) poligraficzno-reklamowej,
przy czym instrumenty o charakterze zawodowym nie bÄ™dÄ… stanowić pierwszej formy wsparcia. Warsztaty prowadzone bÄ™dÄ… przez wykwalifikowanych instruktorów zawodu. Ponadto uczestnicy projektu zostanÄ… objÄ™ci wsparciem w postaci indywidualnego poradnictwa zawodowego i warsztatów poruszania siÄ™ po rynku pracy, udzielanego przez doradcÄ™ zawodowego.
Uczestnicy projektu ze zdiagnozowanymi predyspozycjami zawodowymi w obszarze remontowo-budowlanym i brukarskim odbÄ™dÄ… jednodniowe praktyki zawodowe organizowane przez partnera projektu – firmÄ™ z branży budowlanej: TRONY Sp. z o.o., realizowane w formule wizyt w zakÅ‚adzie pracy w celu ukazania uczestnikom projektu jego funkcjonowania, organizacji i zapoznania ich z zasadami pracy w branży budowlanej.
Zasady rekrutacji
Rekrutacja odbywać siÄ™ bÄ™dzie z uwzglÄ™dnieniem zasady równych szans i niedyskryminacji, w tym zasady równoÅ›ci pÅ‚ci oraz dostÄ™pnoÅ›ci dla osób niepeÅ‚nosprawnych. DostÄ™p do udziaÅ‚u w projekcie bÄ™dzie równy dla wszystkich bez wzglÄ™du na pÅ‚eć, niepeÅ‚nosprawność, wyznanie, narodowość i inne wrażliwe kwestie.
Osoba zainteresowana uczestnictwem w Projekcie składa następujące dokumenty:
- formularz zgłoszeniowy do projektu,- formularz zgłoszeniowy do projektu,
- oÅ›wiadczenie uczestnika projektu – przetwarzanie danych osobowych w ramach projektu,
- oświadczenie o doświadczaniu wielokrotnego wykluczenia społecznego,
- zaÅ›wiadczenie z ZakÅ‚adu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych potwierdzajÄ…ce status osoby bezrobotnych lub biernych zawodowo. W przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzÄ™dzie pracy – zaÅ›wiadczenie z urzÄ™du pracy o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej w dniu jego wydania.
W formularzu zgÅ‚oszeniowym zawarto pytanie o potrzeby organizacyjne kandydata/kandydatki do projektu (w szczególnoÅ›ci ten punkt dot. osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami). Odpowiedź na to pytanie pozwoli na dostosowanie wsparcia projektowego do indywidualnych potrzeb uczestnika.
Wzory ww. dokumentów rekrutacyjnych dostÄ™pne sÄ… w Biurze projektu – ul. KoÅ‚obrzeska 11, 07-410 Ostrołęka, na stronie internetowej SpóÅ‚dzielni Socjalnej http://www.ssspa.pl/ oraz stronie internetowej http://osiedle-natura.pl/ partnera projektu – firmy TRONY Sp. z o.o.,
Dokumenty rekrutacyjne muszÄ… być wypeÅ‚nione w jÄ™zyku polskim, w sposób czytelny.
Dokumenty rekrutacyjne można złożyć w biurze projektu (adres powyżej), wysłać pocztą na adres biura lub przesłać w wersji elektronicznej na adres: ssspa@o2.pl
Okres realizacji naboru do projektu:
1) pierwsza edycja 03-04.2020 – 30 osób
2) druga edycja 11-12.2021 – 30 osób
3) trzecia edycja 07-08.2022 – 30 osób
Rekrutacja odbywać siÄ™ bÄ™dzie do momentu zrekrutowania zaÅ‚ożonej we wniosku o dofinansowanie liczby uczestników.
Wyboru uczestników projektu, na podstawie analizy dokumentów rekrutacyjnych, dokonuje Koordynator projektu i specjalista ds. rekrutacji.
Projekt RPMA.09.01.00-14-D405/19 pt. "Praca, Samodzielność, Aktywność" realizowany jest przez SpóÅ‚dzielniÄ™ SocjalnÄ… "Samodzielność Praca Aktywność", z siedzibÄ… przy ul. KoÅ‚obrzeskiej 11, 07-410 Ostrołęka, w ramach PoddziaÅ‚ania 9.1 Aktywizacja spoÅ‚eczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziaÅ‚anie wykluczeniu spoÅ‚ecznemu, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.